Processed with VSCO with j2 preset

„Instrukcja obsługi lasu” Peter Wohlleben

Najbardziej znany leśnik ostatnich czasów, czyli Peter Wohlleben, wypuścił kolejną książkę. Stawiam na to, że będzie bestsellerem jak jego poprzednie, a szczególnie ta, która jest hitem a dodatkowo na Instagramie „królową okładek”. Tak, mam na myśli „Sekretne życie drzew” i mam nadzieję, że jeśli nie skojarzyliście tego autora po imieniu i nazwisku, to po tej książce już dokładnie wiecie, o kogo chodzi. A przynajmniej mam takie nadzieje!  Autor w bardzo przyjemny sposób wprowadza nas w życie leśne za pomocą świetnych książek, pisanych dodatkowo lekkim piórem. Co jest moim zdaniem szalenie istotne – zarówno wiedza, którą nam przekazuje, ale także to, że książki, które są zbiorem jego wiedzy, nie ociekają encyklopedycznym żargonem, przez co zagłębianie się w nie jest czystą przyjemnością. Czytając je momentalnie możemy poczuć się jakbyśmy obcowali z naturą siedząc na kanapie w naszych czterech ścianach.

Czy jest jeszcze coś, czego nie wiemy jeszcze o lesie? Co wyróżnia tę książkę od pozostałych?

O ile poprzednie książki tego znanego leśnika opierały się na konkretnej tematyce – „Sekretne życie drzew” jest encyklopedią wiedzy o drzewach, „Duchowe życie zwierząt” jest w pełni poświęcone zwierzętom, „Nieznane więzi natury” są nieco bardziej rozwinięte tematycznie, jednakże wciąż krążące wokół zależności pomiędzy wszelkimi organizmami zamieszkującymi nasz ekosystem, o tyle „Instrukcja obsługi lasu” jest pozycją urozmaiconą o wiedzę na temat lasu i całego leśnego systemu, pod kątem nie tego, jak ten ekosystem funkcjonuje – co prawda, o tym również jest kilka słów, ale bardziej pod kątem tego, jak my mamy „czytać” las, zamieszkujące organizmy i się w nim odnajdywać oraz radzić w wielu sytuacjach.


Processed with VSCO with j2 preset


Jakie tematy porusza powyższa książka?

Na samym wstępie dowiedziecie się jak chodzić po lesie. Brzmi banalnie, ale tak naprawdę to ważny rozdział. Chyba nikt z nas nie lubi wychodzić ze spaceru z przemoczonymi butami 😉 A dodatkowo znajdziecie wskazówki, jak wytropić dziką zwierzynę, jak unikać ataku komarów, którymi ścieżkami nie chadzać, by nie nałapać kleszczy oraz jaki strój świetnie sprawdzi się na leśne spacery. Moro? Zielone kolory? A może coś intensywnego? O kolorowym dress codzie oraz o tym, jak postrzegają go zwierzęta, dowiedziecie się w jednym z rozdziałów tej książki.

Skoro już jesteśmy w temacie wędrówek, z pewnością zastanawiacie się, co zrobić podczas burzy i gdzie szukać schronienia podczas deszczu, jak poradzić sobie bez zegarka oraz kompasu, czy nocne wędrówki powinny nas przerażać, a także jak przetrwać w lesie, gdybyśmy zostali skazani na przeżycie doby w tej zielonej przestrzeni bez żadnego ekwipunku. Na te zagadki również znajdziecie odpowiedź.

Będąc już przy zagadnieniu, jakim jest przetrwanie, o pożywienie martwić się nie musimy, sami pewnie doskonale wiecie, że las bogaty jest w składniki odżywcze. Na co jednakże uważać i czego omijać, przeczytacie na kartach tej książki. Do tego załączony jest mały atlas roślin, czyli charakterystyka podstawowych gatunków drzew, jakie możecie znaleźć w lesie. Co więcej, autor skupia naszą uwagę na tym, abyśmy się przyjrzeli leśnemu życiu o każdej porze roku. Jak zachowują się same drzewa oraz rośliny podczas kluczowych miesięcy w roku. A do tego słowo o ochronie gatunków roślin, która jak się okazuje, nie zawsze przebiega wystarczająco rozważnie.

Na sam koniec warto wspomnieć o mieszkańcach lasu, których możemy spotkać przy odrobinie szczęścia podczas naszych wędrówek. Książka zawiera wskazówki jak wytropić zwierzynę po śladach, która je pozostawiła bądź jak dojść do tego, z jakim zwierzęciem mamy do czynienia widzą pozostawione ślady. Jest też rozdział poświęcony myślistwu oraz wilkom, które odkrywają ważną rolę w całym ekosystemie. Choć cała książka jest w moim odczuciu kopalnią ciekawostek, to przyznam szczerze, że te tyczące się wilków okazały się w moim odczuciu najciekawsze.

Czy warto przeczytać tę książkę? 

Oczywiście, że warto i polecam ją dosłownie każdemu. O ile wcześniejsze pozycje autora myślę, że były skierowane do osób, które naprawdę interesują się lasem, naturą i wszelkimi zależnościami jakie zachodzą w ekosystemie, o tyle ta książka jest pełna ciekawostek i wskazówek tyczących się lasu i tego, jak się po nim poruszać, by czuć się bezpiecznie i odczuwać z tych przechadzek samą przyjemność. Wiedza, którą zawiera ta lektura jest przydatna i otwierający oczy na zjawiska, które zachodzą w lesie i które spotykamy na ścieżkach. Jestem wręcz przekonana, że każdy po przeczytaniu tej lektury będzie patrzył na las w zupełnie odmienny sposób. Ten właściwy i z ogromną dozą zrozumienia do całego lasu, jako ekosystemu.

Comments

comments

Dodaj komentarz